חיפוש :

איך נבחר תאורה נכונה לבית?

איך נבחר תאורה נכונה לבית?
מאת: אורי שרביט, אדריכלות, עיצוב פנים ונגישות

רבים מאיתנו עוברים דירה או מחליטים לשפץ את הבית לקראת פסח ותוהים היכן למקם את התאורה? האור הינו גורם מרכזי בחיינו, שכן הוא זה שגורם לנו לתחושה טובה ביום אביבי מואר והוא זה שאחראי למצב רוח ירוד והרגשה לא נוחה ביום סגרירי וחשוך. כך, חלל המואר באופן נכון יגרום לתחושה נעימה בעוד שחלל חשוך יצור לאווירת נכאים.

בבואנו לתכנן את התאורה בביתנו עלינו להתחשב בכמות האור הטבעי הנכנס מהחלונות, כיוון השמש במהלך היום ורמת החזר האור. לאור משתנים אלו יש לווסת את כמות האור הנכנסת לחלל הבית וגוון האור בו אנו מעוניינים. ויסות כמות האור יכול להיעשות באמצעות שימוש בווילונות בגוונים רכים ושקופים או חצי שקופים, צלונים למיניהם או על-ידי הארת הקירות מצידי החלונות.

 

לאחר שטיפלנו בתאורה הטבעית נתפנה לטפל בתאורה המלאכותית.

בני אדם זקוקים לאור וצל על מנת לחוות את הנפח, את העומק, את הצורה ואת המרקם של הריהוט הנמצא בחלל.

אווירה נכונה תתאפשר  באמצעות פיזור סוגי תאורה בעוצמות שונות במיקומים שונים בחלל בהתאם לצרכי התכנון הפנימי.

בהקשר זה, יש לזכור כי משטחים כהים בולעים אור, בעוד שמשטחים בהירים מחזירים אור בצורה טובה יותר. לאור כך, כמות התאורה לה נזדקק היא נגזרת של גווני החלל.

גון התאורה בו אנו מעוניינים עשוי להתקבל מהחזר האור הנוצר על-ידי הארה של משטח צבעוני, או לחילופין על-ידי גוף תאורה צבעוני, המפזר אור צבעוני. נוסף על כך יש להתחשב בסוגיית הסנוור של האור. משום כך, יש לוודא שגוף התאורה לא יותקן גבוה מדי, שהנורה אינה בולטת מחוץ לגבולות האהיל ושהמשטח הממוקם מתחת לגוף התאורה אינו מחזיר אור מסנוורת באופן מסנוור.

בנוסף, יש לוודא מהו גילאי האנשים העושים שימוש בחלל. זאת מאחר שככל שהאדם מבוגר יותר הוא זקוק לכמות תאורה גדולה יותר כדי לראות טוב יותר.

לאחר שבדקנו את החלל, את גווניו, את כמות התאורה הנדרשת ואת גילאי המשתמשים נעבור לדון בעיצוב התאורה בחללים.

הסלון:

הסלון הוא החלל המרכזי בבית והוא משמש אותנו בדרך כלל למספר מטרות ולכן נתאים את התאורה כך שתענה לצרכים השונים לאורך היום.

ניתן לשלב תאורות קיר המעניקות תחושת אינטימיות, תאורות ממוקדות להארת תמונות או לפסלים  ותאורה מרכזית, כדוגמת נברשת או תאורה צמודת תקרה, המעניקה אור שוטף מרכזי. בנוסף, ניתן להדגיש פינה בסלון, דוגמת פינת קריאה על ידי הצבת מנורה גבוהה על רגל הנמצאת לצד כורסת קריאה.

פינת אוכל:

תאורת פינת אוכל לרוב הינה תאורה היורדת מהתקרה כלפי שולחן האוכל. יש לוודא כי התאורה לא תותקן בגובה הנמוך מ-60 ס"מ מפני השולחן, על-מנת שבזמן ישיבה סביב השולחן לא יסתיר גוף התאורה את הסועדים.

גובה ההתקנה, כמו גם קוטר הגוף ומספר הנורות המותקנות בגוף התאורה יקבעו את שטח ההארה ואת עוצמת האור המתקבלת.

מטבח:

במטבח ישנה  דרישה למספר סוגי תאורה: תאורה מרכזית לרוב פלורוסנטית, המשמשת כתאורת עבודה, ותאורה דקורטיבית ביחידות פתוחות לשם הדגשת אלמנט מסוים.

תאורה בחדרי שינה:

בחדר השינה יש להאיר את איזור ההלבשה באור חזק על-מנת שניתן יהיה לבחור בגדים בנוחות. על-מנת להאיר את איזור המיטה יש להשתמש במנורות לילה, המוצבות על הקיר או על השידה לשם קבלת תאורת קריאה ממוקדת או להשתמש בעמעם (דימר) כדי לקבל תאורה אינטימית.

חדר האמבטיה:

בחדר האמבטיה יש להאיר בחוזקה את איזור המראה לשם איפור או גילוח ואילו את איזור האמבטיה והאסלה יש להאיר באור רך חלש.

חדר עבודה:

בחדר העבודה אמורה להיות תאורה מרכזית אחת. מאחר שבזמן הישיבה לעבוד, אנו מצילים על שולחן העבודה, מומלץ לשלב מנורת שולחן על-מנת לבטל את הצל המוטל ועל-מנת להאיר את משטח העבודה.

תאורה לגינה:
גופי תאורה רבים מוסיפים יופי וחן לעיצוב הגינה. ניתן למצוא גופים השקועים בחומה ויוצרים שביל מרשים ויוקרתי, תאורת לד לגינה, וכן תאורה סולארית חסכונית. את נורות הלד ניתן לפזר באופן אקראי בין הצמחייה למראה קלאסי מרשים. כמו כן ניתן לפזר עמודי תאורה במתח גבוה מהם קיימים שני סוגים: האחד עמודי תאורה דוקרניים הניתנים להעברה ממקום למקום והשני עמודי תאורה מקובעים לנקודה מסויימת באדמה.

נקווה שתבחרו את התאורה הנכונה ומאחלים שייכנס אור לחייכם ולא רק לביתכם.

במידת הצורך, תמיד ניתן לפנות למומחה שייעץ בתחום.

בהצלחה

אורי שרביט אדריכלות, עיצוב פנים ונגישות

טלפון : 03-6782122 | פקס: 03-6782123Office@UriSharvit.com

טואול - בניית אתרים