חיפוש :

טרנדים בעיצוב פנים

טרנדים בעיצוב פנים

מאת: אורי שרביט- תכנון אדריכלי, עיצוב פנים ונגישות.

בבואנו לעצב ולרהט בית, משרד או כל חלל אחר עלינו לקחת בחשבון שהעיצוב שנחליט עליו כעת יישאר לפחות ל- 5 עד 10 שנים הבאות והוא שישפיע על האווירה בחלל באותם שנים ולכן ההחלטות שניקח כעת הן מהותיות.

נכון שאין אנו מנותקים מהסביבה ואנו מושפעים ממנה ומטרנדים עיצוביים עכשוויים הנמצאים בכל חלל קניות של אריחים, מטבחים, דלתות וכו'. אך יש הבדל מהותי בין הצורך של החנות להישאר מעודכנת בטרנדים האחרונים ובין הבית הפרטי שלנו. באולם מחליפים עיצוב אחד כל שנה ואילו את הבית משפצים פעם אחת ב-10 שנים בממוצע. לכן יש לחלק את הבית אותו רוצים לעצב לכמה אזורים: שירותי אורחים, זה המקום שצריך להיות הכי מושקע שכן שם האורחים נמצאים עם עצמם ויש להם זמן לבדוק כל פינה, הן מבחינת עיצוב והן מבחינת גימור העבודה.

אזורים נוספים הם: המטבח המשמש כמרכז הבית כיום וכבר מזמן בישול הוא לא הפונקציה העיקרית בו, הסלון וחדרי הבית לאירוח.

כדי לקבל עיצוב מיטבי עלינו לעצב את הבית כך שיכלול פריטים קלאסיים שיחזיקו שנים מבלי שיראו לא אופנתיים, תאורה שניתן יהיה לשנותה בקלות וללא הוצאה גדולה לתאורה אופנתית יותר, אך לזכור שהיא צריכה להתאים לכלל החלל. וכן מספר פינות כגון: ארון, פינת קריאה בבית או שירותי אורחים שאותם נעצב לפי המילה האחרונה.

נתחיל בריהוט לבית – על הריהוט להיות נוח ופונקציונלי. בראש ובראשונה נוח לתחזוקה, בעל צבעים שיתאימו לאווירה הכללית אותה רוצים לקבל, לדוגמא: פינת הישיבה בסלון תהיה מעור הפוך בגווני מוקה בהיר או שמנת, לעומת זאת כורסא אחת או שתיים יהיו בצבע עז או בהדפס בד צבעוני במיוחד, הדפס שמדבר עם הסלון אך יותר עדכני עיצובית, ולא ניקח את כל הישיבה בסלון בצבעים עזים שכן הטרנד יחלוף עוד שנה וניתקע עם סלון צבעוני שיפריע לנו כל יום.

אחד הטרנדים הבולטים בשנה האחרונה בריהוט לבית זה השילוב של עתיקות וריהוט מודרני, השילוב של קוים ישרים ונקיים עם ריהוט עץ מסוגנן בשילובי זכוכית שונים. שילוב של חנויות יוקרה עם שוק הפשפשים וריהוט וינטאג'.

פינות האוכל היום נוטות יותר ויותר להיות מסיביות מעץ גושני, בעיקר בגלל החשיפה למזרח אסיה שם העץ הגושני מצוי בשפע וזול. שלא כמו בשנים עברו בהן הטרנד בפינות האוכל היה שולחנות שלייפלק מבריקים עם כסאות מרופדים.

אז כמו שאמרנו, פינות האוכל היום נוטות יותר לעץ גושני או עם רגלי פלדה, חומרים אלה הינם קלאסיים והשולחן יראה עדכני גם בעוד כמה שנים.

 נוכל לשדרג עיצובית את הכיסאות שנוטים להיום שקופים או צבעוניים שקופים ובכך להקל על השולחן המסיבי, או לשלב בין כסאות מתכת עדינים מצדו האחד של השולחן, לספסל עץ מצדו השני של השולחן.

במטבח, הטרנד הנוכחי הוא קו חלק ונקי. אך עם עד עתה המטבח היה בגווני שמנת ולבן, עתה יש נטייה לצבעוניות יתר ובעיקר לגווני כחול. יש לשקול, האם אנו יכולים לחיות עם הצבע הזה לאורך זמן או שנישאר עם מטבח בהיר, ואילו באקססוריז נכניס את הצבע העדכני. כך נוכל לשדרג את המטבח כל שנה מבלי להפוך את כולו. כמו כן, ישנה חזרה לשילובים של פורניר ועץ עם חומרים חדשנים, כמו קוריאן LOSSוHIGH G .

בחדרי השירותים, ישנם היום מגוון צבעים פסיכודלי, מגווני מתכת ועד שלל צבעי הקשת, באריחים ובגווני הארונות.

יש להבדיל בתכנון בין חדרי הרחצה של כלל הבית שאמורים להיות רגועים ונעימים, שכן, הם משמשים את בעלי הבית דבר ראשון בבוקר ודבר אחרון בלילה, לבין שירותי האורחים שנכנסים למספר דקות בודדות אחת לתקופה, ושם יכול ורצוי שהשירותים יהיו עדכנים, נועזים ואפילו, הייתי מגדיר את זה, כבעלי אמירה.

לאורך העשור האחרון השתנו אריחי האמבטיה מקצה לקצה. בתחילה היו האריחים בגדלים של 30\30 ו-30\20, בגווני חול לרוב. לאחר מכן עברנו לאריחים בקיצוניות השנייה, בגדלים של 30\100, מבריקים בעיקר בלבן, ובאותו הזמן היו גם אריחים בעלי אותו גודל עם דוגמא אמורפית מודפסת.

ואז שוב שינוי, האריחים עברו לפורמט מלבני בגדלים של 15\60 20\80 15\90,  גם הפעם האריחים היו בגווני שמנת בשילוב של פסיפסים מסוגים שונים.

כיום, ישנה חזרה לאריחים 20\20 מעוטרים, המזכירים את האריחים בשנות החמישים עם הדפסי רטרו קלאסיים, ושטיחי רצפה וקירות. מצד שני אריחי ענק בגדלים של עד 150\300 ובעובי של 4 מ"מ.

כך שניתן לראות, שבחירה לא מושכלת של אריחים לאורח השנים, יכולה להשאיר אתכם עם עוגמת נפש ושירותים בעייתיים, בלשון המעטה. לכן, רצוי ללכת עם הלב ולא רק צו האופנה.

בטקסטיל ישנה השפעה אסייתית, דרום אמריקאית עם הדפסים ססגוניים ובעלי דפוס אתני היכולים לשדרג כל פינת ישיבה רגועה עם צבעים עזים וכתמי צבע ייחודיים.

בחדרי הרחצה הגדולים ביחידות הורים, ישנה חזרה למראה הקלאסי של אמבטיות FREE STANDING במבחר חומרים, מקלחות רחבות ומפנקות, ואפילו חזרה לסאונות אישיות, תוך שילוב של מספר חומרי גמר חדשים וישנים.

בתאורה, שוב ישנה השפעה ברורה של החשיפה לסין. התאורה מתאפיינת בשילוב של תאורה מודרנית מינימליסטית עם קווים נקיים ותאורת לד בשילוב נקודתי של תאורה קלאסית מפליז או נחושת במבנה עתיק תוך שילוב תאורות רגל ושידות.

בצבעי הקירות, נלך פחות על הצבעים "הבטוחים" הניטרליים ויותר על צבעים עליזים בספקטרום של סגול, ירוק וכחול.

בפיתוח שטח, נכנס חזק הקו של הבניה הירוקה וזה מתבטא בשילוב של חומרים ממוחזרים, בריהוט מבמבוק, ראטאן ברמות שונות, פלטות מדרך מעץ, קורות עץ גושני מפירוקים ושילוב צמחיה חסכונית בהשקיה תוך הורדת שימוש בדשא אמיתי ויותר בדק סינטטי.

העיצוב מתפתח ללא הרף ומשתנה במהירות בהתאם לשווקים ולחומרים חדשים אליהם אנו נחשפים ותוך רצון לייעל את חיינו. אך בד בבד יש את הרצון לחזור למוכר, לילדות ולאווירה של פעם.

הדרך החכמה לעצב בית היא למצוא את הקו הדק המשלב בין רצונות אלה,

לעצב בהתאם לאווירה אותה רוצים לקבל ולא רק על פי הטרנדים החולפים.

 

                                                                                       בהצלחה


אורי שרביט אדריכלות,עיצוב פנים ונגישות

טלפון : 03-6782122 | פקס: 03-6782123Office@UriSharvit.com

 טואול - בניית אתרים