חיפוש :

הפסיכולוגיה מאחורי הצבע

הפסיכולוגיה מאחורי הצבע

מאת: אורי שרביט- תכנון אדריכלי,עיצוב פנים ונגישות.

פעמים רבות בחיינו אנו עומדים בפני בחירת צבעים בתחומים שונים ורבים. צביעת בית הנה בעלת משמעות נסתרת ואף בעלת השפעה ניכרת על חיינו. מאמר זה  יסייע לכם בבחירת צבעים באופן שקול יותר ולא רק על פי טעם או אהבה לצבע מסוים.

הצבע, בדומה לאור, הוא הגורם האחראי לתחושה טובה בחלל, לעיתים מבלי שנוכל אף להצביע על מקור ההרגשה הטובה. למשל צבעי אדמה יעניקו לנו הרגשה חמה וביתית ואילו צבעים קרים כגון משפחת האפורים יגרמו לחוסר שקט ותזזיתיות.

במאמרה של שלומית שטיינברג הדן בתפקיד הצבעים בתורת הפאנג שוואי, מודגש כי הסינים מתאימים את הצבע לחלל ולמטרותיו.

לדוגמא:

לבן – משדר טוהר, ניקיון, סדר וארגון. משום כך הצבע הלבן מתאים לחדרי ניתוחים ומרכזים רפואיים. לעומת זאת, בחללים בייתים הלבן משדר תחושת ריקנות.

שחור – מחד משדר יוקרה וכבוד ומאידך, דכאון ואפלוליות. על כן, לא רצוי לצבוע משטחים גדולים בצבע זה, אלא להשתמש בנגיעות באלמנטים עיצוביים נקודתיים כגון: מזנון תלוי, כיסאות בר.

צהוב – מעורר שמחה, מעודד אינטיליגנציה ומודעות עצמית ולכן מומלץ להשתמש בו בחדרי לימוד. מנגד, הצבע הצהוב אינו מתאים לאנשים לחוצים יתר על המידה.

אדום – מעורר מרץ ואנרגטיות רבה, גורם לחוסר מנוחה ולפרצי אלימות. מתאים להשתמש בו כנקודות צבע במטבח ובכריות בחדר שינה.

כחול - מרגיע ומתאים להשתמש בו בחדרי ילדים ובחדרי אמבטיות.

ירוק - צבע של צמיחה וריענון. הירוק מוריד לחץ דם ומרגיע ולכן משתמשים בו לרוב בבתי חולים (בגדי המנתחים) ובחדרי המתנה.

כתום - מעורר אופטימיות ויוצר שמחת חיים. מתאים בעיקר לסלון ופינות אוכל.

בספרה של לינדה קלרק "תרפיה בצבעים" מתיחסת המחברת לצבעים כחומר התורם לריפוי. לאור כך,  מתאימה קלרק את הצבע לסוג הטיפול בו אנו מעוניינים.

לדוגמא:

אדום – מגביר יצור של כדוריות אדומות ומועיל להחלמה של שטפי דם.

ורוד - משפיע על הנפש ומעורר. על כן לא רצוי לישון עם מצעים ורודים אלא עדיף להשתמש במצעים כחולים.

צהוב- מעורר מוטורית ומשקם עצבים שנפגעו, מגביר פעולות מעיים וקיבה.

ירוק- מסייע להגברת החיוניות, לריפוי כבד וכליות.

טורקיז – מסייע במקרה של כאבי ראש, נפיחויות, מפחית פעילות מוח ומשקם את העור.

כחול - יעיל לטיפול בדופק מהיר, כאבים, חום ומרגיע ריאות.

בחירת הצבע הנכון היא בעלת השלכות רבות החל בהרגשה הכללית בחלל ועד לתכונות הרפואיות שהצבע אחראי לו.

בסיוע מניפת צבעים, הנמצאת ברוב חברות הצבעים המובילות, תוכלו לבחור את הגוון הרצוי לכם תוך שימת דגש על קבוצות הצבעים שיגרמו לכם לתחושה טובה יותר.

בבואכם לצבוע חלל, רצוי לצבוע את רובו בצבע בהיר, רך ועדין ולהדגיש קיר בודד או רהיט בחלל. זאת, על-מנת לקבל משחק גוונים מעניין מבלי להעמיס על החלל. בחדרי אמבטיות ניתן להשתמש באריחים לבנים אופנתיים ולשלב כתם צבע, שישנה את האווירה מבלי לפגוע בקלסיות של הצבע הלבן.

הצבעים בבית נקבעים לא רק על-ידי צביעת קירות ותקרה, אלא גם ובעיקר על-ידי צבע האריחים, צבע הריהוט בחלל וסוגו, צבע הווילונות והאור החודר דרכם, דלתות הפנים, התאורה בחלל, צבע האהיל והתאורה. שילוב צבעי הקירות והתקרה מעניק את התמונה השלמה.

זכרו שיש הבדל מהותי בין הצבע בקטלוג לצבע הסופי בו משתמשים לצבוע את הקיר. לפיכך, רצוי להזמין דוגמיות של צבע ולנסותם על הקיר. רק לאחר שהצבע מתייבש ניתן לראות את הגוון של הצבע האמיתי. לעיתים קרובות, אנו משנים את דעתנו לאחר שהצבע שהתקבל שונה מהותית מהצבע בקטלוג.

זה הדין גם באשר לבחירת ריהוט, בעיקר ריהוט העשוי מפורניר או מעץ טבעי. רצוי לקבל מהנגר דוגמאות של העץ הנבחר, הצבוע בסוגים שונים של לכה, לשם בחירת המוצר המתאים ביותר.

במקרים בהם העבודה גדולה ומורכבת, ניתן תמיד לפנות לאנשי מקצוע, שיסייעו לנו לקבל החלטות ביעילות ובקלות.

בהצלחה 

אורי שרביט אדריכלות,עיצוב פנים ונגישות

טלפון : 03-6782122 | פקס: 03-6782123Office@UriSharvit.com
טואול - בניית אתרים